Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

Czy Bramy, Kurtyny, Rolety ppoż mogą służyć do codziennego użytku?

Czy Bramy, Kurtyny, Rolety ppoż mogą służyć do codziennego użytku?

Bramy przeciwpożarowe i kurtyny dymowe to temat, z którym często muszą zmierzyć się nasi klienci.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży i setkom rozmów z naszymi klientami, wiemy jakie rozterki towarzyszą dostosowywaniu budynku do wymagań ppoż.

W tym blogu przedstawiamy najważniejsze informacje o bramach przeciwpożarowych i kurtynach dymowych, omówimy różnice między nimi oraz ich zastosowanie. Na końcu rozwiejemy wątpliwości dotyczące ich używania na co dzień.

Czym są rolety, bramy przeciwpożarowe?

Bramy przeciwpożarowe to urządzenia konstrukcyjne montowane w obiektach na otworach drzwiowych i okiennych, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia i dymu podczas pożaru. Wykonane są z materiałów odpornych na wysoką temperaturę, co zapewnia im odpowiednią wytrzymałość przez określony czas, zazwyczaj od 30 minut nawet do 240 minut, w zależności od klasy odporności ogniowej.

Zastosowanie bram przeciwpożarowych:

Ochrona życia i zdrowia ludzi: Bramy przeciwpożarowe tworzą bariery, które spowalniają rozprzestrzenianie się ognia i dymu, dając więcej czasu na ewakuację osób z budynku.

Ochrona mienia: Dzięki zatrzymywaniu ognia, bramy ppoż chronią mienie i infrastrukturę, zmniejszając straty materialne.

Podział na strefy pożarowe: Bramy te pomagają w dzieleniu budynku na strefy pożarowe, co jest ważne dla bezpieczeństwa. Dzięki temu ogień może być ograniczony do jednej części budynku.

Ułatwienie działania służb ratunkowych: Kontrola rozprzestrzeniania się ognia pozwala straży pożarnej działać skuteczniej, minimalizując ryzyko i zwiększając szanse na szybkie opanowanie pożaru.

Kurtyny dymowe

Kurtyny dymowe to urządzenia służące do ograniczania i kontrolowania przepływu dymu podczas pożaru. Montowane są w budynkach w celu poprawy bezpieczeństwa pożarowego poprzez kierowanie dymu w określone strefy i ułatwienie ewakuacji oraz działania straży pożarnej.

Rodzaje kurtyn dymowych:

  • Kurtyny dymowe stałe: Montowane na stałe, często w sufitach lub ścianach, tworzą fizyczne bariery dla dymu. Mogą być wykonane z blachy lub specjalnego materiału.
  • Kurtyny dymowe ruchome: Wysuwane automatycznie w momencie wykrycia pożaru. Mogą być zwijane w kasety umieszczone w sufitach lub ścianach i rozwijane tylko w przypadku potrzeby.

Kurtyny dymowe znajdują zastosowanie w różnych typach budynków, takich jak:

  • Centra handlowe
  • Budynki biurowe
  • Obiekty przemysłowe
  • Lotniska
  • Hotele
  • Obiekty użyteczności publicznej

Brama czy roleta ppoż - które określenie jest poprawne?

Wszystkie te określenia są poprawne, ponieważ różni producenci mają swoje nazwy. Producenci używają różnych określeń, takich jak "roleta przeciwpożarowa" czy "brama rolowana przeciwpożarowa". Także nie ma potrzeby aż tak przejmować się nazewnictwem.

Zamiast tego należy zwrócić uwagę, gdzie urządzenie będzie montowane oraz przed czym i na jaki czas ma zapewniać ochronę. 

Jeżeli mimo wszystko jest to dla Ciebie niejasne najszybciej będzie zadzwonić do specjalisty który pomoże w wyborze. Nasi specjaliści służą pomocą i dopasują produkt do Twoich wymagań, zapraszamy do zakładki kontakt!

Czy bramy, kurtyny rolety ppoż mogą służyć do codziennego użytku?

Niestety bramy, kurtyny oraz “rolety” przeciwpożarowe nie są przeznaczone do codziennego użytku. Są zaprojektowane do działania w sytuacjach awaryjnych. Ich mechanizmy wytrzymują określoną liczbę otwarć i zamknięć, po przekroczeniu której mogą gwarancję producenta.

Powinny pozostać w stanie gotowości do działania w sytuacjach awaryjnych, aby zapewnić maksymalną ochronę życia, zdrowia oraz mienia. Dla codziennego użytkowania zaleca się stosowanie standardowych drzwi i przegród, które nie mają takich ograniczeń.

Istnieje rozwiązanie, które pozwala na praktyczne i funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Jeśli otwór, w którym musimy zamontować bramę ppoż, ma być regularnie zamykany, można zamontować dwie bramy w tandemie. Oznacza to, że z jednej strony otworu montujemy bramę przeciwpożarową, która będzie w stanie gotowości do działania w sytuacjach awaryjnych, a z drugiej strony montujemy standardową bramę, przeznaczoną do codziennego użytku.

Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo oraz wygodę, umożliwiając codzienne korzystanie z przestrzeni bez ryzyka uszkodzenia mechanizmów bramy przeciwpożarowej. W momencie zagrożenia pożarowego brama przeciwpożarowa zostaje aktywowana, natomiast w normalnych warunkach użytkownicy korzystają z bardziej wytrzymałej i przystosowanej do częstego otwierania i zamykania bramy codziennego użytku.

Podsumowanie

W tym blogu omówiliśmy najważniejsze informacje o bramach i kurtynach przeciwpożarowych, przedstawiliśmy różnice między nimi oraz ich zastosowanie. Na końcu rozwialiśmy wątpliwości dotyczące ich używania na co dzień. Dzięki temu mamy nadzieję, że lepiej zrozumiecie, jak ważne są te elementy w zapewnieniu bezpieczeństwa pożarowego w Waszych budynkach.

Komentarze