Adresowalna czujka optyczno-termiczno-chemiczna AVENAR detector 4000 FAP-425-DOTC-R BOSCH
Indeks: N2172
Czas realizacji: 1-3 dni |
808,11 zł brutto
Adresowalna czujka optyczno-termiczno-chemiczna FAP-425-DOTC-R (AVENAR 4000)
FAP-425-O to czujka pożarowa z wieloma sensorami, obsługująca adresowanie, wyposażona w podwójny detektor optyczny, pojedynczy detektor termiczny i pojedynczy detektor chemiczny. Jest wyposażona w możliwość ręcznego i automatycznego ustawiania adresów. Czujka należy do serii AVENAR detector 4000, którą cechuje skuteczność i szybkość wykrywania pożaru dzięki technologii inteligentnego przetwarzania sygnałów ISP.
Właściwości FAP-425-DOTC-R (AVENAR 4000)
Podwójna detekcja optyczna w przypadku działania czujki FAP-425-DOTC-R opiera się na pomiarze rozproszenia światła. Dioda LED w komorze pomiarowej wysyła światło, które jest absorbowane przez układ optyczny. W przypadku wybuchu pożaru dym unoszący się dostaje się do komory i powoduje rozproszenie światła. Następnie ilość światła docierająca do fotodiody jest przekształcana w odpowiedni sygnał elektryczny.
Detekcja termiczna to dodatkowy element, który polega na pomiarze napięcia z termistora za pomocą konwertera analogowo-cyfrowego. To napięcie jest zależne od temperatury.
Dodatkowo, czujka wykorzystuje także detekcję chemiczną. Detektor chemiczny jest odpowiedzialny za wykrywanie tlenku węgla (CO), wodoru (H) i tlenku azotu (NO), które powstają w wyniku procesów spalania. Wartość sygnału jest proporcjonalna do stężenia gazu, co dostarcza użytkownikom dodatkowych informacji, pomagając unikać fałszywych alarmów.
Czujki pożarowe BOSCH są wyposażone w czerwoną migającą diodę LED, która sygnalizuje alarm i jest widoczna w pełnym zakresie 360°. Istnieje również możliwość podłączenia czujki do zewnętrznego wskaźnika alarmu.
Technologia wykrywania dymu i przetwarzanie sygnału
Detektory AVENAR 4000 można konfigurować ręcznie lub przy użyciu timera za pośrednictwem sieci LSN. Wszystkie sygnały są stale analizowane przez wewnętrzne układy elektroniczne ISP (inteligentne przetwarzanie sygnałów – ang. Intelligent Signal Processing) i łączone przez wbudowany mikroprocesor. Po wzajemnym skojarzeniu detektorów możliwe jest zachowanie odporności na fałszywe alarmy pomimo oddziaływania na czujkę światła, dymu, pary lub kurzu.
Automatyczne wyzwolenie alarmu następuje tylko wtedy, gdy kombinacja sygnałów odpowiada charakterystyce zaprogramowanej w danym układzie zastosowań. Pozwala to na niwelowanie fałszywych alarmów. Ponadto, celem uzyskania jeszcze większej niezawodności każdego z detektorów, analizowany jest również czas sygnałów pożaru oraz sygnałów usterek.
AVENAR detector 4000 posiada funkcję automonitorowania, w efekcie czego centrala sygnalizacji pożaru może wyświetlać następujące błędy:Za
- Informacje o awarii w przypadku awarii układu elektronicznego czujki
- Poziom zabrudzenia podczas pracy (tryb ciągły)
- Informacje o usterce w przypadku wykrycia znacznego zabrudzenia (zamiast wyzwolenia fałszywego alarmu)
W sytuacji przerwania żyły kabla lub zwarcia wbudowane izolatory zwarć gwarantują bezpieczeństwo działania pętli LSN. Po wystąpieniu alarmu do centrali sygnalizacji pożaru przesyłane są dane identyfikacyjne poszczególnych czujek.
Zastosowanie:
Czujka pożarowa FAP-425-DOTC-R to urządzenie zaprojektowane z myślą o systemach sygnalizacji pożarowej bazujących na centralach SSP FPA-5000 i FPA-1200.
Recenzja
Na razie nie dodano żadnej recenzji.