Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

Akumulatory - rezerwowe zasilanie urządzeń przeciwpożarowych

Akumulatory - rezerwowe zasilanie urządzeń przeciwpożarowych

Akumulatory odgrywają kluczową rolę w systemach przeciwpożarowych, zapewniając niezawodne zasilanie rezerwowe. W przypadku przerwy w zasilaniu z sieci, akumulatory przejmują zasilanie, umożliwiając nieprzerwane funkcjonowanie systemu. W przypadku systemów przeciwpożarowych, takich jak systemy oddymiania, systemy sygnalizacji pożarowej i systemy gaśnicze, akumulatory są kluczowym elementem zapewnienia ciągłości działania tych systemów w sytuacjach krytycznych. Ważne jest, aby akumulatory w systemach przeciwpożarowych były regularnie przetestowane i konserwowane, aby zapewnić ich sprawność w razie potrzeby.

Ciągła gotowość akumulatorów

Akumulatory używane w systemach przeciwpożarowych zaprojektowane są do funkcjonowania w trybie buforowym. Oznacza to, że akumulator jest ciągle podłączony do prostownika i urządzenia odbiorczego. W normalnych warunkach pracy zasilanie urządzenia odbiorczego jest dostarczane przez prostownik, który jednocześnie ładuje akumulator prądem o niewielkiej wartości, zwyczajowo określanym jako prąd konserwujący. Innymi słowy, akumulator jest doładowywany na tyle, aby zrekompensować jego samorozładowanie. W tym scenariuszu akumulator pozostaje gotowy do przejęcia obciążenia w przypadku przerwy w zasilaniu prostownika, utrzymując pełne naładowanie.

W przypadku pożaru ważne jest, aby akumulatory były zdolne do utrzymania zasilania przez wystarczająco długi czas, aby umożliwić ewakuację osób i skuteczne działanie systemów przeciwpożarowych. Dlatego akumulatory stosowane w tych systemach są projektowane tak, aby zapewnić odpowiedni czas pracy na akumulatorze, dostosowany do specyfiki danego obiektu.AKUMULATOR MW 12V / 3,4AH

AKUMULATOR MW 12V / 3,4AH

AKUMULATOR IPS 12V / 5AH

AKUMULATOR IPS 12V / 5AH

Charakterystyka akumulatorów bezobsługowych

Najczęściej stosowanym rodzajem akumulatorów w systemach przeciwpożarowych są akumulatory VRLA z samoregulującymi zaworami bezpieczeństwa oraz wewnętrzną rekombinacją gazów. Wykonane są najczęściej w technologii AGM - elektrolit zawarty jest w separatorze wykonanym z maty szklanej. Minimalizuje to zabiegi eksploatacyjne, umożliwia montowanie akumulatorów w miejscach o naturalnej wentylacji grawitacyjnej oraz w dowolnej orientacji. Ten rodzaj akumulatora nie wymaga dolewania elektrolitu.

Ponieważ systemy przeciwpożarowe są często stosowane w miejscach o podwyższonym ryzyku, akumulatory używane w tych systemach są projektowane, aby być odporne na warunki ekstremalne, takie jak wysoka temperatura, pył, wilgoć czy wibracje.

Podsumowanie

W sumie, akumulatory odgrywają kluczową rolę w zabezpieczaniu systemów przeciwpożarowych, dostarczając niezbędnego zasilania rezerwowego, które jest niezwykle istotne dla skuteczności tych systemów w sytuacjach awaryjnych.

Komentarze