Dlaczego warto zainstalować domowe czujniki dymu i czadu?
Dlaczego warto zainstalować domowe czujniki dymu i czadu?
Dlaczego warto posiadać czujniki czadu i dymu?
Warto zaopatrzyć się w czujniki tlenku węgla i dymu, zwłaszcza jeśli mieszka się w miejscach, gdzie używane są urządzenia gazowe, takie jak podgrzewacze wody, kotły lub kominki. Są one również zalecane dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych, gdzie istnieje wspólny pion wentylacyjny.
Proces powstawania czadu
Podczas procesu spalania w urządzeniach grzewczych powstaje dwutlenek węgla. Jeśli ilość tlenu biorącego udział w reakcji jest niewystarczająca, może powstać tlenek węgla, znany jako czad. Dlatego konserwacja urządzeń grzewczych, prawidłowa wentylacja pomieszczenia i monitorowanie są istotne.
Funkcja czujników dymu, gazu i czadu
Czujniki gazu wyposażone są w półprzewodnik (najczęściej dwutlenek cyny), który reaguje na wzrost stężenia gazu w pomieszczeniu (ok. 15 proc.), co uruchamia alarm. Gaz ziemny wyciekający do pomieszczenia stanowi zagrożenie dla zdrowia i może prowadzić do zatrucia. Niskie stężenie gazu w mieszkaniu może także stanowić ryzyko wybuchu.
CZUJNIK TLENKU WĘGLA (CZADU) CO-9B-PLT | WIECEJ |
---|
Czujniki dymu mają za zadanie ochronę przed pożarami. Istnieje pięć rodzajów czujek, w tym rozproszeniowy ultrafioletowy, rozproszeniowy ze światłem podczerwonym, dwusensorowy ze światłem podczerwonym, optyczny i termiczny.
29HD OPTYCZNY CZUJNIK DYMU | WIECEJ |
---|
Zasada działania czujnika czadu jest prosta. Posiada sensor chemiczny lub elektrochemiczny, który reaguje na obecność tlenku węgla w powietrzu. W przypadku przekroczenia normy, urządzenie generuje sygnały dźwiękowe i świetlne. Czujniki te mogą monitorować stężenie czadu, gazu i dymu, a niektóre modele oferują dodatkowe funkcje, takie jak monitorowanie niskiego poziomu baterii, łączność z systemem domowym lub powiadomienia na smartfonie.
CZUJNIK PROPAN-BUTAN (LPG) DK-15 | WIECEJ |
---|
Objawy zatrucia tlenkiem węgla
Stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu ma wpływ na zdrowie i życie. Objawy zatrucia tlenkiem węgla są zależne od stężenia:
- 100-200 ppm: możliwy lekki ból głowy po 1-2 godzinach,
- 400 ppm: silny ból głowy po godzinie,
- 800 ppm: zawroty głowy, wymioty, konwulsje po około godzinie, śpiączka po dwóch godzinach,
- 1600 ppm: intensywny ból głowy, wymioty, konwulsje po 20 minutach, zgon po dwóch godzinach,
- 3200 ppm: intensywny ból głowy, wymioty po 10 minutach, zgon po 30 minutach,
- 6400 ppm: intensywny ból głowy, wymioty po 2 minutach, zgon po 20 minutach.
Lokalizacja czujników
Czujnik czadu powinien być umieszczony około 150 cm nad podłogą i w odległości do 6 m od urządzeń generujących tlenek węgla. Czujniki gazu należy zainstalować w pobliżu kuchenek i urządzeń grzewczych, a czujniki dymu najlepiej umieścić w korytarzach, zwłaszcza przy sypialniach. W budynkach wielopoziomowych, każda kondygnacja powinna być wyposażona w czujnik przeciwpożarowy.
Wybór zasilania
Czujniki mogą być zasilane energią elektryczną, bateriami lub łączonym źródłem zasilania. Dostępne są również modele z dodatkowymi funkcjami, takimi jak wyświetlacz, łączność z systemem domowym i powiadomienia na smartfonie. Ważne jest, aby czujnik posiadał odpowiednie certyfikaty potwierdzające zgodność z normami bezpieczeństwa.
Komentarze