Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

Klapy dymowe, budowa, funkcje i zastosowanie w systemach oddymiania

Klapy dymowe, budowa, funkcje i zastosowanie.

Do czego służy klapa dymowa i czym właściwie jest?

Klapy dymowe, inaczej klapy oddymiające to priorytetowy element systemów oddymiających budynek. Jest to urządzenie odprowadzające dym, wszelkie szkodliwe gazy wytwarzające się podczas pożaru oraz zmniejszające temperaturę w płonącym pomieszczeniu. Klapa dymowa pełni kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i ewakuacji ludzi podczas pożaru. Jej działanie polega na otwarciu się w momencie wykrycia dymu, co umożliwia natychmiastowy odpływ dymu na zewnątrz budynku. Dzięki temu, klapa dymowa zapobiega przedostawaniu się dymu i toksycznych substancji do innych pomieszczeń, co jest istotne dla utrzymania klarownej drogi ewakuacyjnej. Klapa oddymiająca jest zwykle umieszczona na szczycie budynku lub na dachu, aby zminimalizować ryzyko zawalenia się dymu wewnątrz budynku. W momencie, gdy czujnik dymu wykryje obecność dymu, klapa automatycznie otwiera się, umożliwiając dymowi opuszczenie budynku. Dodatkowo, klapa dymowa może również pomagać w obniżeniu temperatury w pomieszczeniu, w którym doszło do pożaru.

Budowa klapy dymowej

Klapy dymowe wykonuje się z ocynkowanej blachy stalowej. Śruby są niewidoczne, ponieważ mocowane są specjalnym systemem. Ocieplane są od zewnątrz za pomocą wełny mineralnej, styropianu, bądź pianką PIR. Wśród elementów wchodzących w skład klapy dymowej wyróżnia się:

  • Ramkę spinająca, wykonaną z PVC. Ma ona za zadanie zapewnić szczelność klapy dymowej.
  • Segment uchylny składający się z ramki oraz pokrycia. Ramkę wykonuje się z aluminium, natomiast pokrycie to najczęściej poliwęglan komorowy. 
  • Siłownik, który uruchamia klapę dymową. Wyróżnia się dwa typy siłowników. Są to siłowniki elektryczne 24V oraz siłowniki pneumatyczne CO2.

Zastosowanie klapy dymowej

Klapy dymowe stosuje się w budynkach użyteczności publicznej, centrach handlowych, zakładach produkcyjnych oraz magazynach. Montuje się je na dachach pokrytych membraną PCV, blachą bądź zwykła papą. Przytwierdza się je bezpośrednio do konstrukcji dachu lub umieszcza się je na stalowych, drewnianych albo metalowych cokołach.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat systemu oddymiania zapraszamy do naszego filmu na platformie YouTube.

Komentarze

Leave a Reply