Konserwacja Systemu Sygnalizacji Pożaru
Konserwacja systemu sygnalizacji pożaru, przegląd systemu sygnalizacji pożaru - jak często należy wykonywać przeglądy oraz konserwacje SSP
Głównym celem SSP jest szybkie wykrycie pożaru lub dymu oraz powiadomienie osób przebywających w budynku o zagrożeniu, co umożliwia szybkie ewakuowanie i zapobieganie stratom. Jednak aby system właściwie funkcjonował musimy zadbać o regularne przeglądy oraz konserwacje.
Jeśli zastanawiasz się jak często należy wykonywać przegląd, w jaki sposób wykonywać konserwację oraz kto może wykonywać przegląd sygnalizacji pożaru, świetnie trafiłeś, w tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości oraz odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania naszym specjalistom.
Jak często należy wykonać konserwację systemu sygnalizacji pożaru?
Konserwacja systemu to gwarancja że w razie pożaru lub innego zagrożenia, system sygnalizacji będzie działać bez żadnych zastrzeżeń, ponadto niesie za sobą wiele korzyści:
- zapobiega awariom
- utrzymuje efektywność działania
- pozwala uniknąć kar i sankcji (jest konieczna dla spełnienia wymogów przepisów i norm bezpieczeństwa)
- bada wpływ uszkodzeń mechanicznych na działanie sygnalizacji
- wyklucza ingerencję ludzi w działanie systemu
"Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów – systemy sygnalizacji pożaru powinny być konserwowane okresowo, jednak nie rzadziej niż raz w roku."
“§3 pkt 3 – Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku. Jednak w tym samym rozporządzeniu mamy kolejny punkt §3 pkt 2 –[…]powinny być poddawane przeglądom technicznym i konserwacjom zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach[…]dokumentacji techniczno-ruchowej oraz instrukcjach obsługi, opracowanych przez producenta.”
Przegląd systemu sygnalizacji pożaru oraz serwis systemu - Jak przebiega?
Zgodnie z przepisami, konserwacja ssp powinna być przeprowadzona wyłącznie przez wykwalifikowany personel serwisowy posiadający niezbędne doświadczenie i wiedzę popartą szkoleniami producenta serwisowanego urządzenia.
Podczas konserwacji systemu sygnalizacji pożaru, konserwator powinien skontrolować poprawne działanie każdego punktu dozorowego (elementu) osobno. Należy spowodować ich zadziałanie, na przykład poprzez wykorzystanie imitatora dymu (np. Aerozol testowy SOLO A5) w przypadku czujek optycznych dymu, a następnie sprawdzić reakcję centrali zgodnie z dokumentacją techniczną producenta. Zbadać także stan złączy, mocowań i połączeń kablowych, aby upewnić się, że są one w dobrym stanie i nie uległy uszkodzeniom. Testowaniu powinny zostać poddane również akumulatory i działanie ładowarki akumulatorów, aby upewnić się, że system będzie działać poprawnie nawet w przypadku przerwania zasilania głównego.
Istnieje wiele produktów ułatwiających serwisantom przeprowadzenie konserwacji ssp.
Mamy tutaj m.in do wyboru:
Możesz też skorzystać z kompletnych zestawów, które dzięki swojej uniwersalności przydadzą się w każdej sytuacji.
Sprawny system SSP - czyli obsługa codzienna sygnalizacji pożarowej
W trakcie codziennej obsługi, użytkownik systemu powinien regularnie sprawdzać stan centrali sygnalizacji pożarowej oraz tablic sterowniczych w celu zapewnienia ich prawidłowego funkcjonowania. Wszelkie odstępstwa od normy w stanie dozorowania powinny być dokładnie odnotowane w książce pracy systemu. Dodatkowo, jakiekolwiek nieprawidłowości należy natychmiast zgłosić firmie odpowiedzialnej za konserwację.
W przypadku wystąpienia alarmu, użytkownik powinien natychmiast podjąć odpowiednie działania. Jeśli instalacja była wyłączana, testowana lub wyciszona, należy ją niezwłocznie przywrócić do stanu dozorowania. Wszelkie nieprawidłowości i odstępstwa od standardowych procedur powinny być odnotowane i jak najszybciej naprawione, aby zapewnić ciągłość działania systemu sygnalizacji pożaru.
Czy wykonanie konserwacji instalacji ppoż musi być udokumentowane?
Wszelkie działania konserwacyjne przeprowadzane na instalacji Systemu Sygnalizacji Pożaru (SAP) powinny być starannie udokumentowane za pomocą odpowiednich protokołów. Ponadto, należy dokonać potwierdzenia tych działań poprzez wpisy do książki eksploatacji instalacji, podobnie jak w przypadku przeglądów systemu sygnalizacji pożaru.
Zaniedbanie sporządzania odpowiednich wpisów oraz przechowywania protokołów może prowadzić do poważnych konsekwencji. W skrajnych przypadkach, może to skutkować utratą gwarancji na system. Ponadto, nieprzestrzeganie wymagań formalnych może doprowadzić do odmowy wypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela w przypadku wystąpienia szkody związanej z pożarem lub innym zagrożeniem.
Konserwacja SSP - podsumowanie
Mamy nadzieję że udało nam się rozwiać wszelkie wątpliwości oraz obawy przed przeglądem i konserwacją. Chcemy podkreślić jak ważna jest konserwacja systemów sygnalizacji pożarowej oraz postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta. Przeglądy okresowe powinny być wykonywane w częstotliwości zalecanej przez producenta systemu. Pamiętajmy że sprawny system to gwarancja bezpieczeństwa.
A czy wy pamiętacie o dokonywaniu wpisów w książce eksploatacji systemu sygnalizacji pożaru? Z wielką chęcią przeczytamy historię właścicieli lub użytkowników systemu związane z serwisem systemów sygnalizacji pożarowej, więc śmiało dzielcie się swoimi historiami w komentarzach!
Komentarze