Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

Krzesło ewakuacyjne - ewakuacja osób niepełnosprawnych

Krzesło ewakuacyjne - bezpieczna ewakuacja osób o ograniczonej możliwości poruszania się

Sprawą oczywistą zdaje się być fakt, iż w przypadku wystąpienia zagrożenia  wszystkie osoby znajdujące się w obiekcie muszą natychmiast opuścić budynek. Sprawa jednak znacząco komplikuje się, gdy towarzyszą nam osoby z trudnościami w samodzielnym poruszaniu się. W tym artykule chcemy przedstawić Wam, jak przy użyciu krzesła przeprowadzić szybką i sprawna ewakuację do wyznaczonego miejsca zbiórki do ewakuacji.

Krzesła ewakuacyjne dla osób z szczególnymi potrzebami

Krzesło ewakuacyjne jest niezbędnym urządzeniem w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej, takiej jak pożar czy inne zagrożenie w obiekcie. Dzięki krzesłu ewakuacyjnemu osoby z ograniczoną zdolnością poruszania się mogą być szybko i bezpiecznie ewakuowane. Krzesła ewakuacyjne są wyposażone w napęd elektryczny lub mechaniczny, co ułatwia transport po powierzchniach poziomych oraz po schodach.

Zastosowanie krzesła ewakuacyjnego

Krzesło ewakuacyjne jest niezbędne do zapewnienia bezpiecznej ewakuacji osób o ograniczonej zdolności poruszania się, m.in. osób z  niepełnosprawnościami, kobiet w ciąży, osób otyłych, bądź omdlałychKrzesła ewakuacyjne pozwalają szybko opuścić budynek, są idealnym rozwiązaniem do sprawnej ewakuacji z budynku.

Na rynku jest szeroka dostępność krzeseł transportowych, są różne rozwiązania do ewakuacji, m.in. krzesło ewakuacyjne Robin, krzesło Falcon oraz model Everest wyposażony w napęd elektryczny, dzięki nim osoby z szczególnymi potrzebami mogą być przenoszone zarówno po schodach w górę, i w dół w sposób bezpieczny gdy winda zostanie zablokowana bądź ulegnie awarii.

Kiedy jest potrzebne:

  • Pożar bądź zadymienie
  • Atak terrorystyczny
  • Powódź
  • Trzęsienie ziem
  • Brak dostawy prądu (skorzystanie z windy jest wówczas niemożliwe)
  • Strukturalne uszkodzenia budynków

Materac ewakuacyjny

Dzięki materacom ewakuacyjnym, np. materac ewakuacyjny Comfort firmy Ensafe, osoby które nie mogą korzystać z krzeseł ewakuacyjnych (m. in. osoby leżące, po zabiegu bądź niestabilne psychicznie), mają możliwość komfortowej ewakuacji z budynku. Mocne rzepy tworzą "kokon" który zabezpiecza osobę przed przesunięciem. Miękka i wygodna pianka amortyzuje wszelkie nierówności terenowe oraz umożliwia bezpieczne i łatwe ewakuowanie po schodach w dół i górę.

Bezpieczne rozwiązanie do ewakuacji osób z niepełnosprawnościami - dostępność stosowania

Korzystanie z krzesła ewakuacyjnego wymaga przeszkolenia i kompetencji, dlatego jest zarezerwowane wyłącznie dla odpowiednio wykwalifikowanych operatorów. Osoby odpowiedzialne za ewakuację muszą zapewnić wdrożenie właściwych procedur awaryjnych, regularne szkolenia personelu oraz konserwację sprzętu, aby zagwarantować bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom budynku. Przed pierwszym użyciem krzesła ewakuacyjnego, każdy operator musi dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Instrukcja ta zawiera szczegółowe informacje dotyczące użytkowania, obsługi i konserwacji urządzenia.

Bezpieczeństwo podczas korzystania z krzesła ewakuacyjnego zależy nie tylko od umiejętności i doświadczenia operatora, ale również od regularnej i prawidłowej konserwacji sprzętu oraz ścisłego przestrzegania zasad bezpieczeństwa opisanych w instrukcji. Zapewnienie właściwego funkcjonowania krzesła oraz odpowiedzialne podejście do jego użytkowania są kluczowe dla sprawnego przeprowadzenia ewakuacji i ochrony życia oraz zdrowia wszystkich osób przebywających w obiekcie.

Podsumowanie

Krzesła ewakuacyjne są szeroko stosowane przez różne grupy i instytucje. Służby medyczne używają ich podczas akcji ratunkowych, umożliwiając szybkie i bezpieczne przetransportowanie pacjentów w sytuacjach awaryjnych. Instytucje publiczne, takie jak urzędy czy placówki edukacyjne, korzystają z nich, aby zapewnić bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji osób o ograniczonej mobilności w razie zagrożenia. Zarządcy obiektów mieszkalnych często wyposażą swoje budynki w takie krzesła, aby móc efektywnie reagować na nagłe sytuacje, takie jak pożary czy inne incydenty wymagające ewakuacji.

Niektóre osoby prywatne również decydują się na posiadanie krzesła ewakuacyjnego w domu, zwłaszcza jeśli opiekują się osobami starszymi lub z niepełnosprawnościami, aby móc szybko i bezpiecznie zareagować w sytuacjach awaryjnych. Dzięki swojej wszechstronności i niezawodności, krzesła ewakuacyjne stają się standardowym elementem wyposażenia wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba szybkiej i bezpiecznej ewakuacji.

Zapraszamy również do obejrzenia krótkiego filmu w którym przedstawiamy działanie powyższych sprzętów (link do filmu) :)

Komentarze

Leave a Reply