Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu, kiedy jest wymagany?

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu, czym jest i kiedy jest wymagany?

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu ma za zadanie odciąć dopływ prądu do wszystkich obwodów, z wyjątkiem obwodów zasilających instalację i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru. Zgodnie z §183. 2. rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie przeciwpożarowy wyłącznik prądu należy stosować w strefach pożarowych o kubaturze przekraczającej 1000 m3 lub zawierających strefy zagrożone wybuchem.

Czym jest przeciwpożarowy wyłącznik prądu (PWP)?

Załącznik do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i budownictwa z dnia 17 listopada 2016 roku, w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym określa, że przeciwpożarowy wyłącznik prądu składa się z następujących elementów:

  • Urządzenie wykonawcze - rozłącznik lub wyłącznik, który stanowi element mechanicznego odłączenia dopływu energii elektrycznej do budynku
  • Urządzenie uruchamiające - przycisk sterowania podający sygnał bezpośrednio na cewkę urządzenia wykonawczego
  • Urządzenie sygnalizujące - sygnalizator optyczny wskazujący wyłączenie zasilania dla budynku

Zasada działania przeciwpożarowego wyłącznika prądu

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu to urządzenie o prostym działaniu, umożliwiające odłączenie dopływu prądu do budynku. Odcięcie dopływu prądu spowodowane przez PWP nie może powodować załączenia drugiego źródła energii elektrycznej, w tym zespołu prądotwórczego, z wyjątkiem źródła zasilającego oświetlenie awaryjne, jeżeli występuje ono w budynku.

Dlaczego wymaga się instalacji wyłącznika prądu w niektórych obiektach budowlanych?

Akcje gaśnicze stawiają przed strażakami różnorodne wyzwania, a uniwersalnym narzędziem jest tu woda. Niestety, woda przewodzi prąd, co w kontakcie z instalacją elektryczną może zagrażać ratownikom. Wyłącznik prądu odgrywa kluczową rolę w odcięciu dopływu prądu w sytuacji pożaru, chroniąc ekipę przed porażeniem prądem.

Jak działa przeciwpożarowy wyłącznik prądu?

Całkowite odcięcie energii elektrycznej dla wszystkich urządzeń w budynku utrudniałoby działania ratownicze. System przeciwpożarowy wymaga zasilania do pracy, a różne urządzenia, takie jak czujki pożarowe czy wentylacja, są kluczowe dla skutecznej akcji ratowniczej. Wyłącznik prądu nie przerywa dostarczania energii do tych niezbędnych elementów.

W jakich budynkach występuje obowiązek stosowania przeciwpożarowego wyłącznika prądu?

W budynkach o kubaturze powyżej 1000 m3 oraz w obiektach o mniejszej kubaturze, ale z obszarami zagrożonymi wybuchem, montaż przeciwpożarowego wyłącznika prądu jest obowiązkowy. To oznacza, że choć właściciele domów jednorodzinnych nie są zobowiązani do instalacji, galerie handlowe, magazyny czy hale przemysłowe muszą spełnić ten wymóg.

Miejsce montażu wyłącznika przeciwpożarowego prądu

Ustawodawca precyzyjnie określa miejsce montażu wyłącznika prądu w pobliżu głównego wejścia do budynku lub złącza elektrycznego. Oznaczenie "przeciwpożarowy wyłącznik prądu" powinno być widoczne, a symbol gromu na czerwonym tle to standardowe oznaczenie. Współcześnie stosowanym rozwiązaniem są wyłączniki z opcją zdalnego sterowania, ułatwiające zarządzanie zasilaniem, zwłaszcza w dużych obiektach.

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu to istotny element systemów bezpieczeństwa. Jednakże, aby zapewnić kompleksową ochronę przed pożarami, konieczne jest również posiadanie sprawnych detektorów dymu, gazu czy tlenku węgla, a także skutecznego systemu sygnalizacji i powiadamiania służb ratunkowych. Regularne przeglądy urządzeń przeciwpożarowych są niezbędne, zgodnie z polskim prawem, a inwestycja w monitoring pożarowy staje się coraz bardziej istotna, zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej. Dbanie o bezpieczeństwo to kluczowa odpowiedzialność każdego właściciela budynku.

Komentarze