Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.
Klapa dymowa, oddymiająca P2 AWAK Podstawa prosta 50cm
search
 • Klapa dymowa, oddymiająca P2 AWAK Podstawa prosta 50cm
 • Klapa dymowa, oddymiająca P2 AWAK Podstawa prosta 50cm
 • Klapa dymowa, oddymiająca P2 AWAK Podstawa prosta 50cm
 • Klapa dymowa, oddymiająca P2 AWAK Podstawa prosta 50cm
 • Klapa dymowa, oddymiająca P2 AWAK Podstawa prosta 50cm

Klapa dymowa, oddymiająca AWAK P2 Podstawa prosta 50cm Dowolny wymiar


Indeks: N1305_001

5 250,00 zł netto

6 457,50 zł brutto

Wymiar boku A
Wymiar boku B
Dodaj owiewki/dyszę
Ilość

Na co zwrócić uwagę zamawiając klapę dymową: 

1. Wymiary geometryczne – długość boku A i B klapy dymowej – są to wymiary wewnętrzne klapy dymowej

2. Czynna powierzchnia oddymiania Acz jest wyliczana na podstawie wielkości klatki schodowej - parametr zależy od wielkości klapy dymowej, (im większa klapa tym większa czynna powierzchnia), może być zwiększona jeśli zastosujemy owiewki lub owiewki i dyszę kierującą

CZYNNE POWIERZCHNIE ODDYMIANIA SPRAWDZIMY W ZAKŁADCE PARAMETRY

3. Wybór grubości poliwęglanu – pokrywy klapy – im grubszy poliwęglan tym „cieplejsza” klapa

 • 16mm - U=1,8 W/(m²·K)
 • 20mm - U=1,5 W/(m²·K)
 • 25mm - U=1,3 W/(m²·K)
 • 32mm + NRO - U=1,1 W/(m²·K) na specjalne zamówienie (dopłata 200zł)

4. Wybór opcji owiewki, dysza – możemy dzięki dodaniu owiewek lub owiewek i dyszy uzyskać większą czynną powierzchnię oddymiania przy tych samych wymiarach klapy dymowej. 


System oddymiania grawitacyjnego  

System oddymiania to jeden z najważniejszych elementów niezbędnych do zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa przeciwpożarowego w budynku. System oddymiania ma za zadanie odprowadzić gorący i toksyczny dym na zewnątrz budynku. Odbywa się to poprzez otworzenie drzwi napowietrzajacych i klapy dymowej. Świeże powietrze wlatuje poprzez drzwi napowietrzające a toksyczny dym ulatuje na zewnątrz budynku poprzez klapę dymową. Taki system zapewnia bezpieczną i pewną drogę ewakuacji w sytuacji pożaru. 

Dodatkową zaletą systemu oddymiania w codziennej sytuacji może być przewietrzanie klatek schodowych. Poprzez dodanie do systemu oddymiania przycisku przewietrzania możemy uruchomić system i w łatwy i skuteczny spsób przewietrzyć klatkę schodową. 

System oddymiania składa się z: 

 • Klapa dymowa/okno oddymiające - powoduje wylot toksycznych gazów na zewnątrz podczas pożaru 
 • Czujka dymu - podczas pożaru alarmuje centralę oddymiania o obecności dymu w pomieszczeniu 
 • Centrala oddymiania (z akumulatorami) - po otrzymaniu sygnału od czujki dymu, otwiera klapę dymową i drzwi napowietrzające 
 • Ręczny przycisk oddymiania - służy do ręcznego otwierania klapy dymowej i drzwi napowietrzających, oraz alarmuje sygnałem dzwiękowym 
 • Drzwi/okno napowietrzające - służy do wlotu świeżego powietrza do pomieszczenia 
 • Siłownik drzwiowy - dostaje impuls od centrali i otwiera drzwi napowietrzające 
 • Czujka pogodowa (opcja) - podczas przewietrzania przy pogorszeniu warunków pogodowych automatycznie zamyka klapę dymową 
 • Przycisk przewietrzania (opcja) - ręcznie otwiera klapę dymową i drzwi napowietrzające nie uruchamiając sygnału alarmowego 

Klapa dymowa, oddymiająca 

Klapy oddymiające są podstawowym elementem systemu oddymiania, są zamontowane na dachu mają za zadanie odprowadzenie dymu, gorących gazów i toksycznych substancji powstających w trakcie pożaru. Dodatkową zaletą klap jest doświetlenie i możliwość przewietrzania klatek schodowych lub hal.

Klapy dymowe muszą zostać poddane odpowiednim testom i badaniom, aby otrzymać odpowiednie certyfikaty uprawniające do wykorzystania ich w systemie oddymiania. 

Najważniejszym parametrem klapy dymowej jest powierzchnia czynna (Acz) obliczona w projekcie oddymiania. Każdy wymiar klapy posiada inną powierzchnię czynną (więcej w zakładce "Parametry"). Wybierając odpowiednią klapę dymową zawsze musimy dobrać klapę tak aby jej powierzchnia czynna była równa lub większa od wyliczonej w projekcie.

Istnieje możliwość zwiększenia powierzchni czynnej poprzez dodanie do klapy dymowej owiewek (wiatrownic) lub owiewek z dyszą kierunkową. Jeśli spełniony jest parametr powierzchni czynnej klapy dymowej nie ma potrzeby domawiania owiewek lub owiewek i dyszy. 

Ważne jest określenie rodzaju i wysokości podstawy klapy dymowej. Są dwa rodzaje podstaw: prosta, prosto-skośna i dwie wysokości podstawy H=50cm, H=75cm. Klapa musi wystawać 30cm powyżej poziomu dachu.Podstawa prosta Podstawa prosto-skośna 


Zewnętrzna pokrywa klapy dymowej wykonana jest z poliwęglanu komorowego. Do wyboru mamy cztery grubości poliwęglanu: 16mm/20mm/25mm/32mm+NRO. Każdej grubości poliwęglanu odpowiada inny współczynnik przenikania ciepła U:

 • 16mm - U=1,8 W/(m²·K)
 • 20mm - U=1,5 W/(m²·K)
 • 25mm - U=1,3 W/(m²·K)
 • 32mm + NRO - U=1,1 W/(m²·K) na specjalne zamówienie (dopłata 200zł)

Im niższa wartość współczynnika U, tym lepszym izolatorem jest klapa dymowa i mniejsze są straty ciepła

Za dopłatą 200 zł możliwe jest wykonanie klapy dymowej o wartości współczynika U=1,1 W/(m²·K). Jest to najniższa wartości współczynnika dla klap dymowych jaka jest obecnie dostępna na rynku. 


Istnieje również możliwośc zamówienia klapy dymowej z funkcją wyłazu (bez dopłaty) należy wtedy napisać wiadomość podczas składania zamówienia. 

Podana cena dotyczy klapy dymowej z siłownikiem 24V. Klapy dymowej nie można podłączyć do napięcia 230V 

Recenzja

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz swoją opinię

Klapa dymowa, oddymiająca AWAK P2 Podstawa prosta 50cm Dowolny wymiar

Napisz swoją opinię

Powiązany produkt

Inne produkty